Podle průzkumu se na sebe žena podívá do zrcadla zhruba 70krát denně. Tato skutečnost by nás ženy neměla vůbec překvapit. Vzpomeňte si, kdy jste se naposled připravovali na nějakou společenskou událost. Vždy jste se museli ujistit, že make-up i účes je přesně tak jak má být. Kolikrát se na sebe v takové situaci podíváte do zrcadla? Když pak konečně usoudíte, že vám to vážně sekne, vydáte se na danou událost. Často se stává, že vás tam někdo vyfotí a vy se nestačíte divit. Vždyť je to někdo úplně jiný než ta, kterou jsem viděla v zrcadle!
1. Obrácený obraz
To, co vidíme v zrcadle vlastně není realita. Je to jen jakýsi odraz (obraz), který je obrácený v porovnání se skutečností. Do zrcadla se ale díváme každý den, takže jsme si na tuto obrácenou verzi svého já již zvykli. Pokud tedy nemáte zálibu v dělání selfie, pravděpodobně na svůj obrácený obraz ještě nebudete tolik zvyklí, a tak je v pořádku, když jste při pohledu na některou ze svých fotek trochu šokováni.
2. Okamžitá kontrola
Když se na sebe díváme do zrcadla, máme okamžitou kontrolu nad spoustou aspektů. Pokud se nám nelíbí úhel, stačí jen trochu natočit hlavu nebo zvolit jinou pózovací polohu. V případě, kdy se nám nelíbí náš výraz, můžeme okamžitě vyzkoušet hned několik jiných. U fotek je to ale jiné. Nefotíme-li selfie, uvidíme fotku až po jejím pořízení. V případě, že chcete mít ideální fotku, bude to chtít asi více pokusů. Není ani od věci vypozorovat úhly a výrazy, které vám přirozeně sluší a natrénovat si je.
3. Dejte si pozor na světlo
Možná tomu neuvěříte, ale na světle záleží. Když se pozorujeme v zrcadle, náš mozek nedokáže jednotlivé světelné podmínky detailně rozlišit. Stává se to, protože má náš mozek tendenci osvětlení automatizovat. Rozdíl však poznáme na fotografiích, protože fotoaparát dokáže jednotlivé barevné tóny a stíny zachytit objektivně. Všimněte si, že profesionální fotografové se na světlo hodně zaměřují a dobře vědí proč. Správné světlo totiž dokáže divy.
4. Máme asymetrické obličeje
Nikdo z nás nemá absolutně symetrickou tvář, i když se tomu někteří mohou blížit. Zkuste si takový pokus. V nějakém programu zkuste rozpůlit váš obličej na půl a jednu půlku následně zkopírujte a obraťte tak, abyste viděli, jak by váš obličej vypadal, kdyby byl symetrický. Možná budete ve výsledku překvapeni. Náš mozek je zvyklý tyto věci automatizovat, proto při pohledu do zrcadla asymetrii na první pohled pravděpodobně nezaregistrujete.
5. Nátlak okolí
Samozřejmě je rozdíl, když se na sebe doma v klidu díváte do zrcadla, a když jste někde mezi lidmi a snažíte se vyfotit. Při fotografování totiž míváme tendenci dělat velké oči, abychom na fotce náhodou nemrkli nebo natahujeme koutky do falešného úsměvu. Naše tvář tak celkově působí napjatěji, protože většina fotek bývá okamžitě odeslána na sociální sítě a nikdo z nás by si tam přece nechtěl udělat ostudu.
6. V zrcadle se soustředíme jen na určité detaily
Když si sami sebe prohlížíme v zrcadle, obvykle se soustředíme na nějakou část našeho obličeje a neuvědomujeme si, jak to vše působí dohromady. Oproti tomu, když se díváme na fotku, tak obličej vnímáme komplexně a nesoustředíme se jen na daný detail. Jsme tedy schopni zhodnotit náš obličej jako celek – jeho výraz a další věci, kterým doma v zrcadle obvykle nevěnujeme pozornost. Pokud se tedy zaměříte na vaše silné a slabé stránky, získáte pak při fotografování více sebevědomí.
Je přirozené, že na sebe koukáme více do zrcadla než na fotkách. Musíme si však uvědomit ty rozdíly, které nastanou v důsledku toho, že náš mozek jinak zpracovává odraz v zrcadle a jinak samotné fotografie. Proto nám připadá, že na fotkách někdy vypadáme strašně. Ve skutečnosti to ale znamená, že nejsme zvyklí se na sebe na fotkách dívat. Když ale dostatečně prozkoumáte všechny úhly a výrazy, nemusíte být svým vzezřením na fotce překvapeni.