Plešatění, aneb největší strašák mužů dnešní doby

Pleš, pleška, lysina, holina, kouty, náměstíčko. To všechno jsou slova, ze kterých má hrůzu více jak polovina všech mužů v Česku. Plešatost neboli alopecie je neinfekční onemocnění, při kterém dochází k vypadávání vlasů. Zdrojů přitom může být hned několik a navzájem se mohou kombinovat a urychlit tak proces vypadávání, které má za následek, že muži ztrácí sebejistotu a cítí se méněcenně v porovnání s vrstevníky, kteří byli obdařeni bujnou kšticí. V tomto článku se podíváme na plešatost zblízka, dozvíte se, jaké jsou její příčiny, jak plešatění zpomalit a také vám poradíme, jak nejlépe se s ním vypořádat.

Příčiny plešatosti

Hlavní příčiny lze rozdělit do dvou kategorií, konkrétně na faktory ovlivnitelné a neovlivnitelné.

Začneme tím, co můžete ovlivnit, abyste plešatění zabránili. Jednak je to kvalitní strava a dostatek spánku. Na místo zmrzliny a párků, zkuste do jídelníčku zařadit více masa, ovoce, zeleniny a kvalitních sacharidů a tuků. Také vašemu tělu dopřejte minimálně 6 hodin spánku.

Dalším ovlivnitelným faktorem je stres. Ten ne vždy lze zcela potlačit, ale minimálně se o to můžete pokusit. Zkuste se méně stresovat z nepodstatných věcí a více si užívat života. Rozhodně se nestresujte z vaší plešky, tím celý proces jen urychlíte.

Neovlivnitelným a pravděpodobně nejzásadnějším faktorem je genetika, tedy dědičnost. Pokud všichni vaši mužští předci měli pleš, můžete si již po vašem narození být téměř jistí, že ji budete mít také. Bohužel, taková je realita a zabránit ji nelze. Doufejme, že věda jednou tento problém vyřeší. 

Lze plešatění zpomalit?

Pokud jste se s plešatostí rozhodli bojovat, máte naší plnou podporu. Nezapomínejte však, že celý proces lze jen zpomalit, navíc u někoho k zpomalení vůbec nemusí dojít. Na trhu je k dispozici celá řada rádoby zázračných léků a šampónů. O jejich účincích lze spekulovat a na vás tedy je, zda se rozhodnete do nich investovat peníze či nikoli. Do jisté míry vám pomůže také správná strava a cvičení, ale opět i zde dojde pouze k mírnému zpomalení vypadávání vlasů.

Jaká je nejlepší věc, kterou můžete nyní udělat?

Tupé ani transplantace vlasů nejspíš nebudou tím správným řešením. Pokud chcete opravdu proti plešatění něco udělat, zkuste jej naprosto vypustit ze své hlavy. Každodenní obavy nahraďte lhostejností vůči vašim vlasům. Na plešatění není nic špatného a rozhodně v tom nejste sami. Čím dřív se s pleškou smíříte, tím dříve budete žít opět šťastný život. Se zbývajícími vlasy můžete vyzkoušet experimentovat. Pokud máte prozatím pouze kouty, zkuste zkrátit vlasy na bocích hlavy na úplné minimum, zatímco vršek hlavy necháte volně růst. K zahození není ani oholení celé hlavy a nárůst strniště. Mnoho mužů, kteří nemají problém s vypadáváním vlasů, upřednostňují právě tento sestřih.

Ať už zvolíte po přečtení tohoto článku jakoukoliv strategii, přejeme vám hodně štěstí. Pamatujte, že vlasy vám život neprodlouží ani nezkrátí a neměly by vám bránit žít plnohodnotný a šťastný život. Přestaňte pleš vnímat jako vadu a začněte se soustředit na důležitější věci, jako je láska, rodina a přátelé.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x