Konvenčním tělovým krémům odzvonilo. Dejte sbohem chemii a začněte k péči o pokožku používat nejrůznější rostlinné oleje. Rozdíl poznáte ihned a výsledek bude velkolepý – sametově hebká pleť bez vrásek a dalších nedokonalostí. Uvidíte, že se do nich zamilujete!
Čím méně chemických látek kůží přijímáme, tím pro naše tělo lépe. Stejně jako se v jídle snažíme vyhýbat prefabrikovaným a uměle zpracovaným potravinám, i naší pokožce bychom měli dopřát ty nejpřírodnější přípravky. Obecně platí, že na kůži nepatří nic, co nelze sníst, neboť jen jedlé produkty jsou pro naše zdraví opravdu nezávadné. Zaměňte krémy s nekonečným seznamem ingrediencí za zdravé oleje, které využijete jak v koupelně, tak v kuchyni.
Výhody olejů
Je třeba si uvědomit, že kůže je náš největší tělesný orgán, a je tak nejvíce vystavován mnoha vnějším nepříznivým vlivům. V létě pokožce škodí slunce, teplo a chlorovaná voda. V zimě naopak kůži trápí mrazy a suchý vzduch. Škodlivé vlivy vedou k celkové dehydrataci kůže, což se projevuje na její kvalitě – kůže je suchá, popraskaná a tvoří se vrásky.
Stárnutí kůže je přirozená věc a je jasné, že se působícím vnějším vlivům nemůžeme zcela vyhnout. Nicméně pravidelné zevní používání rostlinných olejů dokáže s naší pletí divy.
Přírodní produkt bez chemie
U rostlinného oleje přesně víte, co obsahuje. Je to jen jedna přírodní složka, kterou znáte a dokážete vyslovit. Nic víc, nic míň.
Blahodárné vlastnosti
Rostlinné oleje se skvěle hodí pro citlivou pleť se sklony k alergiím či ekzémům. Navíc přírodní olej pokožku mnohonásobně víc hydratuje než běžný krém nebo tělové mléko. Vzhledem k tomu, že se vtírá do mokré pokožky (ideálně po koupeli), uzamyká do ní všechnu vláčnost a zanechává ji hydratovanou na velmi dlouho.
Mnohostranné využití
Rostlinný olej můžete používat ve studené kuchyni, a vyživovat jím tak vaše tělo zevnitř. Navíc jeho blahodárné účinky oceníte i zevně – a to nejen na pleť, skvělý je i v péči o vlasy, rty či nehty.
Cena
Na rozdíl od komerčních produktů běžně dostupných v drogeriích a lékárnách, vás velké balení přírodního rostlinného oleje vyjde na zlomek ceny, ale jeho účinek bude milionový! A k péči o pokožku ho stačí jen pár kapek. Jedna lahev rostlinného oleje vám tak vystačí neuvěřitelně dlouhou dobu.
Použití
Používání rostlinných olejů k péči o pokožku je více než snadné, nicméně mějte na paměti několik základních pravidel.
- Nenanášejte olej na pokožku během dne. To platí zejména v létě, nebo když se vystavujete slunečním paprskům. Pokožka ošetřená olejem se na slunci velmi snadno spálí.
- Oleje tedy používejte spíše na noc, ideálně po večerním koupání. Navíc tím získáte dvě výhody: za prvé zvýšíte jejich účinek, protože spaním kůže regeneruje; za druhé nemusíte čekat, až se olej vstřebá, abyste se oblékli.
- Díky hutné konzistenci oleje vám k hydrataci pokožky postačí vždy jen pár kapek oleje, které vtírejte do vlhké kůže.
Druhy rostlinných olejů
Na trhu existuje celá škála nejrůznějších rostlinných olejů vhodných i k zevnímu použití – od olivového, přes kokosový a mandlový až po konopný. Vyzkoušejte jich více a sami si vyberte, jaké vám vyhovují nejlépe. Níže uvádíme několik typů pro začátek.
Mandlový olej
- Olej ze sladkých mandlí výborně hydratuje a zanechává pokožku krásně jemnou. Hodí se nejen v péči o tělo, ale i obličej. Vyzkoušejte ho namísto obličejového krému. Mandlový olej vyhlazuje vrásky a vyrovnává tón pleti.
- Velmi vhodný je v zimním období a v situacích, kdy vaše kůže nejvíce trpí (například po dni stráveném sluněním na pláži).
- V neposlední řadě se doporučuje klasická tělová péče v těhotenství, neboť zabraňuje tvorbě striím.
- Mandlový olej je téměř bez vůně, a proto se používá jako základ pro výrobu směsí s éterickými oleji.
Kokosový olej
- Kokosový olej je jedním z nejvšestrannějších a nejpopulárnějších rostlinných olejů, jeho použití je opravdu široké: k odlíčení, jako pomáda na rty, výživa pro řasy či nehty.
- Má méně lepkavou a těžkou texturu než zbytek olejů, rychle se vstřebává, zanechává pokožku krásně matnou a lahodně voní po kokosech.
- Je velmi hydratační a má antibakteriální účinky, takže dobře funguje i na obličej. Bezvadně se hodí i v péči o vlasy, jednoduše ho naneste do suchých vlasů jako masku před mytím a nechte několik minut působit. Pro větší účinek nechte olej ve vlasech přes noc a vlasy umyjte ráno.
Arganový olej
- Tento olej se získává z arganového stromu původně z Maroka. Je tradičně velmi ceněný pro své hydratační a regenerační vlastnosti.
- Prodává se v menším balení, obvykle po 30 – 50 ml. Jeho cena je vyšší, takže použití místo tělového mléka není příliš ekonomické. Nicméně jako hydratační krém na obličej je geniální! Omlazuje pleť a vyhlazuje vrásky.
- Také je vhodný jako vlasová kůra, vetřete ho do mokrých vlasů, nechte několik desítek minut působit a opláchněte. Vlasy po něm budou zářivě lesklé a pevné.
Šípkový olej
- Léčivé a regenerační vlastnosti šípku jsou dobře známy. Dermatologové jej doporučují k léčbě popálenin a jizev. Skvělý je tak například k vyhlazení jizev po akné.
- Jeho cena je opět vyšší, proto ho používejte na tělo jen lokálně nebo jako obličejový pleťový olej.
Bambucké máslo
- Bambucké máslo, také označováno jako „karité“, technicky není olej, ale na kůži působí podobně. Je to máslo, které se získává z ořechů bambuckého stromu rostoucího v Africe. Má mnoho úžasných vlastností: je skvělým přírodním antioxidantem, hydratuje, uklidňuje a regeneruje pokožku.
- Mimořádně vhodný je na vysušenou kůži – ruce, paty, lokty atd. V zimě jej dokonce můžete používat namísto pomády na rty.
- Podobně jako kokosový olej má i bambucké máslo téměř pevnou, ale měkkou strukturu. Naneste ho trochu do dlaní, kde se teplem rozpustí a posléze aplikujte na potřebná místa.
Nebojte se s rostlinnými oleji experimentovat a hledat jejich nová originální použití. Pro začátek můžete začít s úplně obyčejným olivovým olejem, který určitě máte doma v kuchyni. Naneste ho namísto pleťového krému na obličej nebo z něj udělejte regenerační zábal pro vaše vlasy. Určitě vás nezklame a bude motivovat k vyzkoušení i jiných druhů olejů.
Nezapomeňte, že zdraví vaší pokožky je stejně důležité jako zdraví jakéhokoliv jiného orgánu ve vašem těle. Dopřejte ji tedy jen to nejlepší.